New Zealand Masters Games 1999
Table Tennis held in Wanganui 6 - 14 Feb 1999
Social Men's Doubles
Gold: John Kenny (Wang) / Henry Cunningham (Wair)
Silver: Steven Bonis (Wang) / Charles Mareikura (Ohakune)
Bronze: Bob Knight (Wgtn) / Noel Edwards (Auck)
Social Men's Singles
Gold: Henry Cunningham (Wair)
Silver: John Kenny (Wang)
Bronze: Bob Knight (Wgtn)
Social Womens Doubles
Gold: Nancy Bartrum (Wang) / Louisa McGregor (Matata)
Silver: Ena Challis (Man) / Jenny Brader (Wang)
Bronze: No bronze
Social Women's Singles
Gold: Jenny Brader (Wang)
Silver: Judy Jones (Auck)
Bronze: Nancy Bartrum (Wang)
Social Combined Doubles
Gold: Judy Jones (Auck) / Charles Mareikura (Ohakune)
Silver: Laurie Brader (Wang) / Jenny Brader (Wang)
Bronze: Louisa McGregor (Matata) / Kerry Wilson (Wang)
Social Teams
Gold: Bob Knight (Wgtn) / Jocelyn Jones (Whakatane)
Silver: Laurie Brader (Wang) / Jenny Brader (Wang)
Bronze: Charles Mareikura (Ohakune) / Aroha Mareikura (Ohakune)
Over 55 Teams
Gold: Nelson Tizard (Wang) / Bruce Penberthy (Auck)
Silver: Royden Galloway (Man) / Robert Williams (Man)
Bronze: Jim Jarmin (Man) / Eddie Millard (Man) / Evan Williams (Wang)
Over 45 Teams
Gold: John Lelliott (Hutt) / Dennis Galvin (Waitakere)
Silver: Jocelyn Jones (Whakatane) / Ian Burgess (Wang)
Bronze: Annice Robottom (Wang) / Nicolaos Gousgounis (Wang)
Over 35 Teams
Gold: Patricia Swale (Inv) / Robert Dunn (NH) / Bryan McConnochie (Wgtn)
Silver: Annice Robottom (Wang) / John Lelliott (Hutt) / Valerie Scarr (Wair)
Bronze: John Williams (Wang) / Jan Purvis (Wang) / Colin Hovey (Wang)
Over 35 Men's Doubles
Gold: Colin Wong (Auck) / Tony Rutledge (Hutt)
Silver: Bruce Isted (Wang) / John Williams (Wang)
Bronze: Charles Mareikura (Ohakune) / Bryan McConnochie (Wgtn)
Over 35 Men's Singles
Gold: Colin Wong (Auck)
Silver: Tony Rutledge (Hutt)
Bronze: Bryan McConnochie (Wgtn)
Over 35 Women's Doubles
Gold: Annice Robottom (Wang) / Jan Purvis (Wang)
Silver: Oea Burnett (Hutt) / Valerie Scarr (Wair)
Bronze: Patricia Swale (Inv) / Margaret Holdsworth (Ohau)
Over 35 Women's Singles
Gold: Valerie Scarr (Wair)
Silver: Jan Purvis (Wang)
Bronze: Oea Burnett (Hutt)
Over 35 Combined Doubles
Gold: Tony Rutledge (Hutt) / Oea Burnett (Hutt)
Silver: Patricia Swale (Inv) / Bryan McConnochie (Wgtn)
Bronze: Jan Purvis (Wang) / Colin Hovey (Wang)
Over 45 Men's Doubles
Gold: Lee Mummery (Wang) / John Lelliott (Hutt)
Silver: Bruce Penberthy (Auck) / Bryan McConnochie (Wgtn)
Bronze: Eddie Millard (Man) / Jim Jarmin (Man)
Over 45 Men's Singles
Gold: Lee Mummery (Wang)
Silver: Robert Dunn (NH)
Bronze: Jim Jarmin (Man)
Over 45 Women's Doubles
Gold: Annice Robottom (Wang) / Elsie Spooner (Wang)
Silver: Oea Burnett (Hutt) / Valerie Scarr (Wair)
Bronze: Gladys Halford (Man) / Patricia Swale (Inv)
Over 45 Women's Singles
Gold: Valerie Scarr (Wair)
Silver: Annice Robottom (Wang)
Bronze: Oea Burnett (Hutt)
Over 45 Combined Doubles
Gold: Annice Robottom (Wang) / Lee Mummery (Wang)
Silver: John Lelliott (Hutt) / Oea Burnett (Hutt)
Bronze: Robert Dunn (NH) / Valerie Scarr (Wair)
Over 55 Men's Doubles
Gold: Lee Mummery (Wang) / John Lelliott (Hutt)
Silver: Robert Dunn (NH) / Douglas Wong (Auck)
Bronze: Robert Williams (Man) / Royden Galloway (Man)
Over 55 Men's Singles
Gold: Lee Mummery (Wang)
Silver: Douglas Wong (Auck)
Bronze: Robert Dunn (NH)
Over 55 Women's Doubles
Gold: Annice Robottom (Wang) / Elsie Spooner (Wang)
Silver: Gladys Halford (Man) / Nellie Milich (Northland)
Bronze: Patricia Swale (Inv) / Louisa McGregor (Matata)
Over 55 Women's Singles
Gold: Kate Webber (Aust)
Silver: Nellie Milich (Northland)
Bronze: Annice Robottom (Wang)
Over 55 Combined Doubles
Gold: Nellie Milich (Northland) / Robert Dunn (NH)
Silver: Robert Williams (Man) / Annice Robottom (Wang)
Bronze: Jim Jarmin (Man) / Gladys Halford (Man)
Over 65 Men's Doubles
Gold: John Lelliott (Hutt) / Dennis Galvin (Waitakere)
Silver: Barnsley Neumann (Nel) / Bruce Hughes (Wang)
Bronze: Desmond Orange (Wair) / Hugh McIlwrath (Wair)
Over 65 Men's Singles
Gold: Douglas Wong (Auck)
Silver: John Lelliott (Hutt)
Bronze: Nicolaos Gousgounis (Wang) - Dennis Galvin (Waitakere)
Over 59 Women's Doubles
Gold: Elsie Spooner (Wang) / Gladys Halford (Man)
Silver: Rose Orange (Wair) / Annice Robottom (Wang)
Bronze: Betty Meads (Northland) / Nellie Milich (Northland)
Over 65 Women's Singles
Gold: Elsie Spooner (Wang)
Silver: Rose Orange (Wair)
Bronze: Betty Meads (Northland)
Over 65 Combined Doubles
Gold: John Lelliott (Hutt) / Elsie Spooner (Wang)
Silver: Betty Meads (Northland) / Dennis Galvin (Waitakere)
Bronze: Rose Orange (Wair) / Desmond Orange (Wair)
Home  Created with Microsoft Frontpage