Powerco Wanganui Open 1997

Event Winner Runner-up
Mens Under 21 Singles Stephen Hirst Graeme Windley
Over 40 Combined Doubles Dave & Glenys Beaumont John Lelliott & Oea Burnett
Over 40 Mens Doubles Dave Beaumont & Evan Williams John Lelliott & Lee Mummery
Over 40 Mens Singles Dave Beaumont Warren Evans
Over 40 Womens Doubles Averil Roberts & Oea Burnett Gladus Halford & Isabel Cleland
Over 40 Womens Singles Averil Roberts Jan Purvis
Over 50 Doubles (Men or John Lelliott & Lee Mummery Elsie Spooner & Nick Gousgounis
Over 50 Mens Singles John Lelliott Nick Gousgounis
Over 50 Womens Singles Oea Burnett Isabel Cleland
Over 60 Mens Singles John Lelliott Lee Mummery
Over 60 Womens Singles Elsie Spooner Isabel Cleland
Powerco Combined Open Jared Smith & Belinda Beazer Averil Roberts & Stephen Hirst
Powerco Mens Open Doubles Jared Smith & Kirk George Stephen Hirst & Graeme Windley
Powerco Mens Open Singles Dave Beaumont Warren Evans
Powerco Womens Open Leanne Wight & Alison Thomson Belinda Beazer & Tracey
Powerco Womens Open Tracey McLauchlan Averil Roberts
Under 13 Boys Doubles Alex Williams & Peter Merrigan Jaren Quinn & Hayden Quinn
Under 13 Boys Singles Alex Williams Peter Merrigan
Under 13 Combined Doubles Simone Tasker & Jason Cameron Mark Bocock & Melissa Gordge
Under 13 Girls Singles Melissa Gordge Simone Tasker
Under 13 Plate Hayden Quinn Jaren Quinn
Under 15 Boy's Doubles Andrew Hovey & John Cordue Jarred Luty & Timon Walkley
Under 15 Boy's Singles Andrew Hovey John Cordue
Under 15 Boys plate Peter Merrigan Hayden Quinn
Under 15 Combined Doubles Lisa Boaden & John Cordue Aaron Gordge & Melissa Gordge
Under 15 Girl's Singles Simone Tasker Melissa Gordge
Under 17 Boys Doubles Guy Williams & Angrew Hovey Liam Orange & James Chapman
Under 17 Boys Plate Deane Carson Timon Walkley
Under 17 Boys Singles James Chapman Guy Williams
Under 17 Combined Doubles Guy Williams & Alison Thomson Leanne Wight & Chris Boaden
Under 17 Girls Doubles Leanne Wight & Alison Thomson Claire Hunt & Chelsea Hatcher
Under 17 Girls Singles Alison Thomson Lisa Boaden
Under 19 Boys Doubles Hirst S / George K Smith G / Lennox J
Under 19 Boys Plate Liam Orange Scott Carson
Under 19 Boys Singles Stephen Hirst Graeme Windley
Under 19 Combined Doubles Aroha Tam & Graeme Windley Michael Purvis & Amy Smith
Under 19 Girls Doubles Aroha Tam & Lisa Boaden Wight L / Thomson A
Under 19 Girls Plate Leanne Wight Claire Hunt
Under 19 Girls Singles Aroha Tam Alison Thomson
Veterans Plate Roger Pedersen Nick Gousgounis
Womens Under 21 Singles Tracey McLauchlan Belinda Beazer