ACC Injury Prevention New Zealand

MASTERS GAMES 2001

Held in Wanganui from 5th February - 11th February 2001

Medals

Social

Social Men's Singles Gold Noel Beattie Matamata
Silver Laurie Brader Wanganui
Bronze John Kenny Wanganui
Social Men's Doubles Gold Paul Edwards / Charles Mareikura Albany / Ohakune
Silver Noel Edwards / Tama Te Patu Auckland / Wanganui
Bronze Alan Thompson / Ray Brown Paraparaumu / Porirua
Social Women's Singles Gold Jenny Brader Wanganui
Silver Nuan White Wanganui
Bronze Nancy Bartrum Wanganui
Social Womens Doubles Gold Lidy Waldraven / Judith Gunn Palmerston North
Silver Chanel McNamara / Veronica Whaanga Wanganui
Bronze Jenny Brader / Nuan White Wanganui
Social Combined Doubles Gold Jenny Brader / Laurie Brader Wanganui
Silver Nancy Bartrum / Gary Peacock Wanganui
Bronze Veronica Whaanga / Wayne Thompson Wanganui

Teams

Social Teams Gold Nuan White / Flemming Alison Wanganui / Kawakawa
Silver Nancy Bartrum / Gary Peacock Wanganui
Bronze George Hunter / Wayne Thompson Whangarei / Wanganui
Over 55 Teams Gold Robert Dunn / Doug Wong North Harbour / Auckland
Silver Lee Mummery / Evan Williams Wanganui/Wanganui
Bronze Jim Jarmin / Eddie Millard Manawatu / Manawatu
Over 45 Teams Gold Bruce Penberthy / Bob Lassen Takapuna / Auckland
Silver Robert Dunn / Doug Wong North Harbour / Auckland
Bronze Stephen Craw / Malcolm Wong Christchurch / Wellington
Over 35 Teams Gold Lassen B, Penberthy B, Johnston P Auckland
Silver Craw S, Dunn R, Wong M Wellington
Bronze Down T, MciIwrath H, Raumati R Masterton

Individuals

Over 35 Men's Singles Gold Chris Talbot Porirua
Silver Bob Lassen Auckland
Bronze Ian Talbot Wellington
Over 35 Women's Singles Gold Val Scarr Masterton
Silver Jan Purvis Wanganui
Bronze Averil Roberts Lower Hutt
Over 35 Men's Doubles Gold Bruce Penberthy / Bob Lassen Takapuna / Auckland
Silver Chris Talbot / Ian Talbot Porirua / Wellington
Bronze Royden Galloway / John Williams Palmerston North / Levin
Over 35 Women's Doubles Gold Oea Burnett / Averil Roberts Lower Hutt
Silver Val Scarr / Pat Swale Masterton / Invercargill
Bronze Annice Robottom / Heather Paul Wanganui / Raumati Beach
Over 35 Combined Doubles Gold Barry Wynks / Averil Roberts Palmerston North / Lower Hutt
Silver Oea Burnett / Chris Talbot Lower Hutt / Porirua
Bronze Robert Dunn / Annice Robottom North Harbour / Wanganui
Over 45 Men's Singles Gold Ian Talbot Wellington
Silver Bob Lassen Auckland
Bronze Lee Mummery Wanganui
Over 45 Women's Singles Gold Averil Roberts Lower Hutt
Silver Val Scarr Masterton
Bronze Annice Robottom Wanganui
Over 45 Men's Doubles Gold Robert Dunn / Barry Wynks North Harbour / Palmerston North
Silver Bob Lassen / Ian Talbot Auckland / Wellington
Bronze Stephen Craw / Malcolm Wong Christchurch / Wellington
Over 45 Women's Doubles Gold Oea Burnett / Averil Roberts Lower Hutt
Silver Gladys Halford / Annice Robottom Feilding / Wanganui
Bronze Val Scarr / Barbara Dye Masterton / Titirangi
Over 45 Combined Doubles Gold Barry Wynks / Averil Roberts Palmerston North / Lower Hutt
Silver Robert Dunn / Val Scarr North Harbour / Masterton
Bronze Oea Burnett / Ian Talbot Lower Hutt / Wellington
Over 55 Men's Singles Gold Lee Mummery Wanganui
Silver Robert Dunn North Harbour
Bronze Flemming Alison Kawakawa
Over 55 Men's Doubles Gold Bruce Penberthy / Bob Lassen Takapuna / Auckland
Silver Robert Dunn / Harry Dye North Harbour / Titirangi
Bronze Lee Mummery / Evan Williams Wanganui
Over 55 Women's Singles Gold Annice Robottom Wanganui
Silver Gladys Halford Feilding
Bronze Nellie Milich Whangarei
Over 55 Women's Doubles Gold Gladys Halford / Annice Robottom Feilding / Wanganui
Silver Nellie Milich / Barbara Dye Whangarei / Titirangi
Bronze Elsie Spooner / Nuan White Wanganui
Over 55 Combined Doubles Gold Bryan Foster / Ruth Foster Dunedin
Silver Elsie Spooner / Bruce Penberthy Wanganui / Takapuna
Bronze Robert Dunn / Annice Robottom North Harbour / Wanganui
Over 65 Men's Singles Gold Ian White Waikanae
Silver Paul Bargh Levin
Bronze Lee Mummery Wanganui
Over 65 Women's Singles Gold Annice Robottom Wanganui
Silver Nellie Milich Whangarei
Bronze Betty Meads Wanganui
Over 65 Men's Doubles Gold Phil Staples / Doug Wong Wanganui / Auckland
Silver Paul Bargh / Ian White Levin / Waikanae
Bronze Des Orange / Alan Thompson Masterton / Paraparaumu
Over 65 Women's Doubles Gold Annice Robottom / Elsie Spooner Wanganui
Silver Betty Meads / Nellie Milich Wanganui / Whangarei
Bronze Rosalie Hustler / Rose Orange Wanganui / Masterton
Over 65 Combined Doubles Gold Lee Mummery / Annice Robottom Wanganui
Silver Nellie Milich / Harry Dye Whangarei / Titirangi
Bronze Elsie Spooner / Ian White Wanganui / Waikanae